به زیبایی شهر بها بدهیم

آب‌انبارها در بافت شهرهای حاشیه کویر ، مرکز بسیاری از آبادی‌ها و شهرک‌ها و محله‌ها بوده‌اند و در بسیاری از محله‌ها بزرگ‌ترین و چشمگیرترین واحد معماری به شمار می‌روند.  

فن ساختمان و شیوه معماری در ساختمان آب‌انبارها دارای اعتبار خاصی است ؛ چرا که سازندگان این واحدها با دقت و نکته‌سنجی بسیار، به مسایل عمده ای چون میزان فشار آب بر کف و سطح آب‌انبار ، مساله اندود داخل بنا ، تهویه ، تصفیه و جلوگیری از آلودگی آب ، توجه کامل داشته‌اند

هنر تزیین نمای خارجی این آب‌انبارها ، به خصوص سردر ورودی آنها و در برخی از موارد ، انتخاب اشعار جالبی برای کتیبه بالای سردر ، همگی نشان دهنده آن است که این بناها با بسیاری از ویژگی‌ها و روحیات ساکنان پیرامون خود ، ارتباط نزدیک و مستحکمی‌ داشته اند.

 اگر بخواهیم از نقش آب انبار ها درزندگی روزمره مردم در سال های نه چندان دور بگوئیم نیاز به تالیف کتاب های متعددی توسط متخصصان امر دارد اما آنچه امروز شاهد آن هستیم این است که چند سالی است که شهرداری اردکان اقدام به مرمت و بازسازی آب انبارهای سطح شهر نموده است، اما آنچه حائز اهمیت است و باید به آن توجه شود حفظ و نگهداری از این بناهای ارزشمند است که تنها شهرداری نمی تواند خود را مسئول آب انبار ها بداند بلکه باید گفت مشارکت عمومی مردم نقش تعیین کننده ای دارد.

اگر از بلوار آیت الله خاتمی(ره) گذر کرده باشید آب انباری مقابل گلزار شهدا مشاهده می کنید که با نور پردازی جلوه دیگری به خود گرفته و زیبایی بصری خاصی برای شهر ایجاد کرده است. اما درچند روز گذشته اتفاق ناخوشایندی رخ داده و آن این است که اکثر لامپ ها و وسایل روشنایی این آب انبار توسط عده ای ازبین رفته که باعث خاموشی و همچنین به هدر رفتن بیت المال و نادیده گرفتن زحمات و تلاش های شهرداری شده است.

هنوز کمتر از یک ماه از تعمیر و مرمت و زیبا سازی این بنا سپری نشده که به چنین روزی افتاده است .

 شهرداری بنا دارد از ظرفیت های بالقوه اردکان که یکی از آنها وجود بناهای تاریخی وگردشگری است با برنامه ریزی صحیح و اصولی برای زیبایی های بصری شهر و جذب گردشگران استفاده کند که این نیازمند مشارکت جدی مردم با شهرداری درتوسعه و آبادانی شهر است.

البته بر کسی پوشیده نیست که اکثریت قاطبه مردم نسبت به مسائل و مشکلات شهری یار و یاور شهرداری بوده اند و بعد ازاین نیز چنین خواهد بود ولی اگر حساسیت بیشتری از سوی خود شهروندان اعمال شود هیج کس جرئت دست درازی و تخریب ابنیه هایی که ارزش تاریخی داشته و به خود مردم تعلق دارد نخواهد داشت.

به هرحال شهرداری در نظر دارد آب انبارهای مزرعه سیف ،خیابان آیت الله حائری(ره) ، آب انبارهای بافت تاریخی ،بادگیر وگنبد مسجد حاج محمد حسین،مقبره آیت الله خاتمی(ره)، منبع چاه آیت الله خاتمی(ره) و معابر بافت را در آینده نزدیک نورپردازی کند که امیدواریم مردم شریف و بزرگوار اردکان و دستگاه های مسئول با حساسیت ویژه ای به این مسئله نگاه کنند و جلوی عده ای که مخل پویایی و زنده بودن شهر هستند را باجدیت و قاطعیت بگیرند.